czwartek, 3 listopada 2011

DOG NIEMIECKI - książę ras

Dostojeństwo, elegancja, inteligencja, siła - oto cechy kształtujące doga niemieckiego.
Ten szlachetny olbrzym występuje w różnych typach umaszczeń: czarny, błękitny, płowy, pręgowany oraz arlekin. Nie bez powodu jest zwany "psim arystokratą", bowiem Dog jako jedna z nielicznych ras nigdy nie wiódł życia psa podwórzowego. Jego los zawsze był związany z dworami książęcymi i arystokracją. A więc jego postawa i powściągliwy temperament są nad wyraz uzasadnione.



PODSTAWOWE INFORMACJE:

kraj pochodzenia: Niemcy

pierwotne przeznaczenie: polowanie na grubego zwierza, pies dworski

data powstania: 2000 lat p.n.e.

wielkość: wzrost - suki od 72 cm, psy od 80 cm (górna granica wzrostu Doga Niemieckiego nie jest określona); waga - suki od 50 kg, psy od 55 kg

podstawowe cechy charakteru: czujny, żywy

KRÓTKI OPIS RASY: duży, muskularny pies o łagodnym usposobieniu, nieufny w stosunku do obcych, lecz nieagresywny. Znany z tolerancji w stosunku do dzieci, jest doskonałym psem rodzinnym, pod warunkiem, że zapewni się mu dużą przestrzeń.

RYS HISTORYCZNY: pochodzi od pradawnych psów używanych przez plemiona germańskie do polowań na dziki i niedźwiedzie, lecz gdy populacja dzików na terenie Niemiec spadła, hodowla doga została uszczuplona. W czasach późniejszych znalazły uznanie jako psy dworskie, przeznaczone wyłącznie dla książąt i arystokracji.

UWAGA: Częstą chorobą - właściwie śmiertelną w skutkach jest skręt żołądka. Dogi często mają problemy z sercem, kośćmi, oraz ze stawami. Psy tej rasy mają również skłonność do połykania w całości zabawek, czy też zwykłych rzeczy leżących na ziemi, nie upilnowanie tego często jest tragiczne w skutkach.


TROCHĘ WIĘCEJ O DOGACH: To co cechuje Doga Niemieckiego to przede wszystkim niezrównany charakter. Już od szczeniaka dog jest psem poważnym i dostojnym. Uczy się szybko zasad panujących w rodzinie, jest posłuszny i zdyscyplinowany. Wymaga stanowczego prowadzenia, bez niepotrzebnej brutalności. Dogi bardzo długo dojrzewają, psy te dorosłość osiągają dopiero w wieku 3 lat. Ich opiekuńczość i oddanie względem "małych" członków rodziny przeszła już do historii. Cierpliwie znoszą ciągnięcie za ogon i uszy, czy palce w oku, często zastępują "chodzik", prowadząc z wielką troską uczącego się chodzić małego człowieka, podszczypującego naszego czworonoga próbując utrzymać równowagę.

Obserwacja dorastającego doga jest niezwykła. Z malutkiej kulki, nabierak kształtu podrostek, którego nogi są dysproporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Bardziej wydaje się iż mu przeszkadzają niż pomagają w codziennych psich sprawach. Bardzo istotną rzeczą w wychowaniu doga jest wczesna socjalizacja, przede wszystkim z innymi psami.
Równie istotne jest żywienie tego olbrzyma, gdyż do dwunastego miesiąca życia pies ten osiąga niemal swój docelowy wzrost, przez następny rok można zauważyć niewielką różnicę we wzroście, natomiast waga ulega znacznej zmianie. Dlatego tak ważną rzeczą jest odpowiednie żywienie doga niemieckiego. Niestety, wychowanie  zdrowego psa tej rasy wiąże się z bardzo dużym nakładem finansowym i zanim zdecydujemy się na zakup doga musimy mieć tego świadomość. Braki i błędy popełnione w pierwszych 3 latach życia naszego pupila odbiją się znacznie na jego zdrowiu w latach późniejszych. Dogi mają skłonności do skrętów żołądka. Powinny być karmione 2/3 razy dziennie gdzie największa dawka pożywienia nie powinna przekraczać 400g. Karma powinna być podawana w misce ustawionej na podwyższeniu, tak aby pies się nie schylał do jedzenia, a po posiłku powinien mieć ograniczony ruch. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić dogowi właściwą karmę i odpowiednie wychowanie, stanie się on naszą dumą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz